Zgodovina

Šola za kuratorske prakse in kritiško pisanje Svet umetnosti, 1997–2016

Vodje programa: Miha Kelemina (2016−), Simona Žvanut (2015/2016), Saša (Glavan) Nabergoj (1998−2015);
razen: Alenka Pirman (1997), Petja Grafenauer (2008/09), Urša Jurman (2005/06)
Koordinatorji/koordinatorke: Lara Plavčak (2016−), Miha Kelemina (2015/2016), Simona Žvanut (2011−2015), Sonja Zavrtanik (2009−2011), Maja Lozić (2007/08), Tevž Logar (2004–2006), Toni Poljanec (2003/4), Jani Pirnat (2002/03), Saša (Glavan) Nabergoj (1997)
Svetovalka šole: Saša Nabergoj


 15. leto LETO 15: 2014/16
Vodja: Saša Nabergoj (2014–avgust 2015), Simona Žvanut (avgust 2015–junij 2016)
Koordinatorja: Simona Žvanut (2014–avgust 2015), Miha Kelemina (avgust 2015–junij 2016)
.
Šola
Mentorja: Miran Mohar, Alenka Gregorič
Udeleženci 1. in 2. letnik: Petra Bole, Jerko Gluščević, Nina Jesih, Zala Kurinčič, Maruša Meglič, Lili Anamarija No, Domen Ograjenšek, Hana Ostan Ožbolt, Aljaž Plos, Miha Poljak, Mojca Sfiligoj, Katarina Stopar
.
Predavanja:

  • Barbara Borčić: Video kot orodje in izrazno sredstvo umetnikov. Izbrani primeri
  • Rebeka Vidrih: Umetnost XX. stoletja. Poglavja
  • Saša Nabergoj: Umetnost XX. stoletja. Poglavja
  • Saša Nabergoj: Dolce Far Niente: Hvalnica lenobi

Seminarji:

  • Saša Nabergoj: Seminar iz pisanja o sodobni umetnosti (1. letnik)
  • Barbara Borčić: Seminar iz pisanja o sodobni umetnosti (2. letnik)
  • Andrej Pezelj: Emancipacija v polju umetniških diskurzov
  • Barbara Borčić: Interpretacija – analiza umetniškega dela

Delavnice:
(program, voditelji delavnic)

Študijske ekskurzije:

  • Strokovna ekskurzija v Celje, 10. 11. 2014
  • Strokovna ekskurzija v Gorico, 16. 1. 2015
  • Strokovna ekskurzija v Pivko, Hiša kulture v Pivki, 13. 2. 2015

Kuratorski tečaj

Modul o praktičnih delih kustosa:

Končna razstava: Osebno (26. maj–15. julij 2016, Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana)
Umetniki in umetnice: Boris Beja, Živa Božičnik Rebec, Nina Čelhar, Neža Knez, Maruša Meglič, Tejka Pezdirc, Pila Rusjan, Dejan Štefančič

Serija javnih predavanj Premisleki in premise v sodobni umetnosti, umetnostni teoriji in zgodovini, 2014
(program, predavatelji)

Serija javnih predavanj Kako kritično je stanje kritiškega pisanja?, 2015
(program, predavatelji)

Serija javnih predavanj Kako kritično je stanje kritiškega pisanja?, 2016
(program, predavatelji)

Okrogli mizi:

Moderatorka: Simona Žvanut
Sodelujoči: Žiga Kariž, Miran Mohar, Rene Rusjan, Dubravka Duba Sambolec

Moderatorki: Saša Nabergoj, Simona Žvanut

Sodelujoči: Arne Brejc, Alenka Gregorič, Vladimir Vidmar, Nevenka Šivavec

Sodelovanja:

Razno:


Borga Kanturk, Losers' Club Razstavni in raziskovalni projekti
Borga Kantürk: Raziskovanje spomina: Zgodovine.Vaje.Zgodbe.Ponovitve
Razstava in javno vodstvo
(Galerija Škuc, 8.–22. 5. 2015)
.
Kuratorki: Saša Nabergoj, Simona Žvanut
Asistenti: udeleženci 15. leta šole Svet umetnosti: Petra Bole, Jerko Gluščević, Nina Jesih, Zala Kurinčič, Maruša Meglič, Hana Ostan Ožbolt, Aljaž Plos, Miha Poljak, Mojca Sfiligoj
Organizacija: Svet umetnosti (SCCA-Ljubljana) in Galerija Škuc

Avgust Černigoj Razstavni in raziskovalni projekti
Dan na dan
Razstava in javno vodstvo

(Galerija Škuc, 12. 12. 2014–9. 1. 2015)
.
Umetniki: Bariş B. Atal (Turčija), Avgust Černigoj, Beli sladoled / White ice cream (Miha Perne & Leon Zuodar), Neža Jurman, Miha Perne, Leon Zuodar (Slovenija)
Kuratorki: Saša Nabergoj, Simona Žvanut
Asistentki: Nina Jesih, Zala Kurinčič
Organizacija: Svet umetnosti (SCCA-Ljubljana) in Galerija Škuc

Končna postaja Razstavni in raziskovalni projekti
Končna postaja
Pregled vizualne scene v AKC Metelkova mesto

(AKC Metelkova mesto, različna prizorišča, 10. 9.-9. 10. 2013)
.
Sodelujoči: Rok Barborič, Mizzart, Belatehnika & Beladona, Iskra Beličanska, Matej Bizovičar, Edvin Dobrilovič, Tina Drčar, Boštjan Drinovec, Luka Drinovec, Anna Ehrlemark, Mitja Ficko, Tomaž Furlan, Meta Kastelic, Neven Korda, Borut Korošec, Marko A. Kovačič, Damijan Kracina, Vladimir Leben, Miroslav Matek, Goran Medjugorac, Silvo Metelko, Jaka Mihelič, Rajko Miladić, Rok Mohar, Boštjan Novak, Miha Perne, Miran Pešič Pešo, Andrej Pezelj, Dejan Pfeifer Stripi, Nataša Tajnik, Terrah, Urša Toman, Uroš Weinberger
.
Kuratorska ekipa: Ana Grobler, Sebastian Krawczyk, Saša Nabergoj, Jadranka Plut, Simona Žvanut
Asistenta: Anabel Černohorski, Miha Kelemina
Organizacija: Svet umetnosti (SCCA-Ljubljana) in Galerija Alkatraz

Svet umetnosti, 14. letnik: 2011/13 LETO 14: 2011/13
Vodja: Saša Nabergoj
Asistentka: Simona Žvanut
.
Šola
Mentorja: Miran Mohar, Nevenka Šivavec
Udeleženci 1. in 2. letnik:
Maja Alibegović, Maja Antončič, Lenka Đorojević, Jasna Jernejšek, Miha Kelemina, Darija Kovačič, Nina Skumavc, Nina Sotelšek, Denis Volk
.
Predavanja:

  • Barbara Borčić: Video kot orodje in izrazno sredstvo umetnikov. Izbrani primeri
  • Saša Nabergoj in Rebeka Vidrih: Umetnost XX. stoletja. Poglavja

Seminar:

Delavnice:
(program, voditelji delavnic)

Študijske ekskurzije:

  • Krakov (7.–11. november 2011)
  • Gradec (22. december 2011)
  • Zürich (18.–21. april 2012)

Kuratorski tečaj

Modul o praktičnih delih kustosa:
(Enak modul se je z nekaterimi manjšimi spremembami pripravil vsako leto od 2. letnika)

Serija predavanj o kuratorskih in institucionalnih praksah:
(program, predavatelji)

Razno:

Razstava: 4. 4. (4. april–5. maj 2013, Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana)
Umetniki: Vid Avdič Batista, Mirjana Batinić, Simon Hudolin Salči (Small but dangers), Neža Jurman, Gal Košnik, Tejka Pezdirc, Tjaša Pogačar Podgornik, Nika Rupnik, Matej Stupica, Andrej Škufca, Tadej Vaukman, Staš Vrenko


Vmesna postaja Razstavni in raziskovalni projekti
Vmesna postaja
Pregled vizualne scene v AKC Metelkova mesto

(AKC Metelkova mesto, različna prizorišča, 6.–25. 9. 2012)
.
Sodelujoči: Rok Barborič, Iskra Beličanska, Matej Bizovičar, Edvin Dobrilovič, Tina Drčar, Boštjan Drinovec, Mitja Ficko, Tomaž Furlan, Jernej Kaluža, Meta Kastelic, Neven Korda, Marko A. Kovačič, Damijan Kracina & Vladimir Leben, Mirč Matek, Jaka Mihelič, Rajko Miladić, Rok Mohar, Boštjan Novak, Dejan Pfeifer – Stripi, Miha Perne, Miran Pešič, Belatehnika & Beladona, Terrah, Uroš Weinberger, Mizanthrope Tonfilm, Nataša Serec
.
Kustosinji: Saša Nabergoj in Jadranka Plut
Asistenti: Ana Grobler, Sebastijan Krawczyk, Simona Žvanut
Organizacija: Svet umetnosti (SCCA-Ljubljana) in Galerija Alkatraz

Printaj! Razstavni in raziskovalni projekti
Printaj!
Izbor umetniških edicij projekta Editions – Ready to Print
13 (16 x A4) = A0 x 13

(Mednarodni grafični likovni center, 15.–25. 3. 2012)
.
Umetniki: Brigit Brenner, Dani Gal, Guerilla Girls, Clare Kenny, Lucie Kolb, Monochrom, Ana Roldán, Shirana Shahbazi, Riikka Tauriainen
.
Pripravila: Saša Nabergoj
Asistenta: Miha Kelemina, Simona Žvanut

Tomislav Brajnović: Ekspedicija_ego Razstavni in raziskovalni projekti
Tomislav Brajnović: Ekspedicija_ego
(Galerija Alkatraz, 27. 10.–12. 11. 2010)
.
Kuratorki: Saša Nabergoj, Sonja Zavrtanik

Svet umetnosti, 13. letnik: 2010/11 LETO 13: 2010/11
Vodja: Saša Nabergoj
Asistentka: Sonja Zavrtanik
.
Šola
Mentorja: Nevenka Šivavec, Jože Barši
Udeleženci: Žiga Dobnikar, Helena Grahek, Ana Grobler, Iva Kovač, Sebastian Krawczyk, Špela Pavli, Lara Plavčak, Vladimir Vidmar, Yasmín Martín Vodopivec, Asta Vrečko, Mojca Založnik
.
Predavanja:

Delavnica podrobnega branja:

Modul o praktičnih delih kustosa:
(Enak modul se je z nekaterimi manjšimi spremembami pripravil vsako leto od 2. letnika)

Študijske ekskurzije:

  • Reka (10.–12. 9. 2010), Celje (september 2010)
  • Maribor (november 2010)
  • Dunaj (8.–11. 12. 2010); avtor programa: ECM, magistrski študij kuratorstva v okviru Univerze uporabnih umetnosti na Dunaju (Luiza Ziaja)

Serija predavanj o kuratorskih in institucionalnih praksah:
(program, predavatelji)

Delavnice iz pisanja:
(program, voditelji delavnic)

Razno:

Kuratorski tečaj

Razstava: Petnajst do dveh (Galerija Alkatraz, 13. 4.–6. 5. 2011)
Umetnik: Tadej Pogačar

Tečajniki so s Tadejem Pogačarjem sodelovali tudi pri pripravi razstave Tadej Pogačar. 1990–2011 (15. 6.–15. 7. 2011) v Muzeju sodobne umetnosti Vojvodine v Novem Sadu.


V 4.380 dneh okoli sveta umetnosti Razstavni in raziskovalni projekti
V 4.380 dneh okoli sveta umetnosti, Svet umetnosti 1997−2009
(Galerija Alkatraz , 30. 10.−20. 11. 2009)
.
Umetniki: Lada Cerar & Sašo Sedlaček, Alen Floričić, Marko A. Kovačič, Tanja Lažetić & Dejan Habicht, Ivan Marušić Klif
.
Kuratorka: Saša Nabergoj
Asistentka: Sonja Zavrtanik
.
Spremljevalni program: Marko A. Kovačič: Sub-avkcija
(fotografije, video esej)

Svet umetnosti, 12. letnik: 2008/9 LETO 12: 2008/09
Laboratorij kuratorskih praks
Vodji: Saša Nabergoj, Petja Grafenauer Krnc (september 2008–september 2009)
Asistentka: Sonja Zavrtanik
.
Program 2008/09Serija predavanj o kuratorskih in institucionalnih praksah:

Delavnice iz pisanja:
(program, voditelji delavnic)

Video eseji:

  • Postaja DIVA v Galeriji Škuc (Nika Grabar)
  • Suzana Milevska: Kustos kot prevajalec teorije v prakso (Michele Drascek, Metka Kralj)

Sodelovanja:


Svet umetnosti, 11. letnik: 2007/8 LETO 11: 2007/08
Vodja: Saša Nabergoj
Asistentka: Maja Lozić
.
Laboratorij kuratorskih praks
.
Mentorici: Petja Grafenauer Krnc, Saša Nabergoj
Udeleženci: Nataša Bodrožić, Petra Milič, Teja Rot, Jernej Škof, Vanja Žanko
.
Program 2007/08

.
Študijske ekskurzije:

Serija predavanj o kuratorskih in institucionalnih praksah:

Delavnice iz pisanja:
(program, voditelji delavnic)

Video esej:

  • Google Tourist (Urša Bonneli Potokar, Tatjana Horvat)

Razno:

Razstava: Google Tourist (Galerija Alkatraz, 7. 6.−19. 7. 2008)
Umetnik: Mircea Nicolae


Svet umetnosti, 10. letnik: 2006/7 LETO 10: 2006/07
Vodja: Saša Nabergoj
Asistent: Tevž Logar
.
Laboratorij kuratorskih praks
.
Udeleženci: Ivana Bago, Monika Ivančič Fajfar, Petja Grafenauer Krnc, Petra Kapš, Vasja Nagy, Mojca Puncer, Jaka Železnikar
.
Okrogli mizi:

Študijske ekskurzije:

Serija predavanj o kuratorskih in institucionalnih praksah:

Delavnice iz pisanja:
(program, voditelji delavnic)

Video esej:

  • LabSUs – Odprta platforma kuratorjev, umetnikov, piscev, teoretikov (Špela Petrič, Dejan Žinko)

Razno:

Razstavi:

Umetniki: Tanja Dabo in Igor Grubić, Ksenija Čerče, Vuk Ćosić, Ištvan Išt Huzjan, Božena Končić Badurina, Marko Košnik, Simon Macuh, Robertina Šebjanič


Svet umetnosti, 9. letnik: 2005/6 LETO 9: 2005/06
Vodja: Urška Jurman
Asistent: Tevž Logar
.
Tečaj za kustose
Mentorja: Alen Ožbolt, Nevenka Šivavec
Udeleženci: Sandra Belšak, Nataša Berk, Janja Gojkovič, Maja Lozić, Irena Orel
.
Študijske ekskurzije:

  • Artcenter Središče (december 2005)
  • Celje (februar 2006)
  • Slovenj Gradec (marec 2006)

Predavanje:

  • Mike Hentz: Performans … kaj to pomeni?

Delavnice:

  • Zemira Alajbegović & Neven Korda: Video esej
  • Eda Čufer: Intervju kot orodje konceptualizacije
  • Ješa Denegri: Zgodovinjenje sodobne umetnosti
  • Mike Hentz: Različni vidiki performansa. Praktične in teoretske vaje
  • Miško Šuvaković: Teorija in zgodovina kritike in Konstrukcija zgodbe o moderni umetnosti in kako zastaviti kritično analizo
  • Nadja Zgonik: Katalogizacija sodobnosti – tekst za katalog

Video esej:

  • Odprti Rog (Nika Arhar, Miha Colner)

Razstavi: Odprti Rog (Tovarna Rog, 23. 6.−7. 7. 2006; Galerija Škuc, 23. 6.−19. 7. 2006)
Umetniki: Artgroup RGB (Žiga Pilih, Gregor Podržaj, Simon Svetlik), Zaš Brezar, Vlasta Delimar & Milan Božić, Blaž Erzetič, Irma Gnezda, Aleksandra Saška Gruden, Pavel Koltaj, Jure Legac, Mateja Peroša, Pila Rusjan, Bojan Salaj, Simon Svetlik, Robertina Šebjanič, Mojca Zlokarnik, Luka Prinčič & Saša Špacal, Antonio Živkovič

Arhivske strani Leto 1−Leto 9 (od 1996 do 2005/06)


Svet umetnosti, 8. letnik: 2004/5 LETO 8: 2004/05
Vodja: Saša Glavan
Asistent: Tevž Logar
.
Tečaj za kustose
Mentorja: Alen Ožbolt, Nevenka Šivavec
Udeleženci: Ivana Bago, Miha Colner, Ida Hiršenfelder, Monika Ivančič, Nina Kodrič, Mojca Manček, Tanja Pavlič
.
Študijske ekskurzije:

  • Artcenter Središče (december 2004)
  • Celje (januar 2005)
  • Istra (maj 2005)
  • Zagreb (27.–29. 9. 2005)

Seminar iz pisanja:
Mentorja: Miško Šuvaković, Igor Zabel
Udeleženci: Sandra Belšak, Petra Kapš, Sandra Sajovic, Nataša Skušek, Jasmina Založnik, Jaka Železnikar

Delavnice:

  • Zemira Alajbegović & Neven Korda: Video esej
  • Eda Čufer: Intervju
  • Ješa Denegri: Zgodovinjenje sodobne umetnosti
  • Ženja Leiler: Časopisni članek in kritika
  • Miško Šuvaković: Teorija in zgodovina kritike II. del
  • Igor Zabel: Tekst za katalog

Video eseji:

  • Polona Tratnik: Lasje (Sandra Belšak)
  • Mojca Pelcar Šarf: Nebo nad mestom (Jaka Železnikar)
  • Mladen Stilinović: Umetnik na delu (Tevž Logar)

Razstava: Čisto umazano (Galerija Škuc, 24. 6.−22. 7. 2005)
Umetniki: Martin Bricelj, Lada Cerar, Damijan Kracina, Maja Licul in Metod Vidic mimikrija, Mirjam Marussig, Alenka Pirman, Tadej Pogačar, Sašo Sedlaček, Primož Seliškar, Alenka Spacal, Polona Tratnik, Tanja Vujinović in Zvonka Simčić
Razstavni katalog: Čisto umazano

Arhivske strani Leto 1−Leto 9 (od 1996 do 2005/06)


Svet umetnosti, 7. letnik: 2003/04 LETO 7: 2003/04
Vodja: Saša Glavan
Asistent: Toni Poljanec
.
Tečaj za kustose
Mentorja: Tadej Pogačar, Nevenka Šivavec
Udeleženci: Vesna Čadež, Petra Kapš, Tevž Logar, Alja Mravljak, Andrej Savelli, Jasmina Založnik, Špela Zidar
.
Študijske ekskurzije:

  • Artcenter Središče (december 2003), Celje (februar 2004), Maribor (april 2004)
  • Zagreb (11. 3.–14. 3. 2004); avtorice programa: WHW (Ivet Čurlin, Ana Dević, Nataša Ilić, Sabina Sabolović)

Seminar iz pisanja:
Mentorja: Miško Šuvaković, Igor Zabel
Udeleženci: Irena Čerčnik, Petja Grafenauer, Jani Pirnat, Mojca Puncer, Brigita Strnad, Andreja Milošič, Vasja Nagy, Eugen Vodopivec Borkovsky

Delavnice:

  • Zemira Alajbegović & Neven Korda: Video esej
  • Tomaž Brejc: Interpretacija umetniškega dela
  • Boris Buden: Kolumna
  • Ješa Denegri: Zgodovinjenje sodobne umetnosti
  • Miško Šuvaković: Teorija in zgodovina kritike
  • Igor Zabel: Tekst za katalog
  • Ženja Leiler: Časopisni članek in kritika

Video eseja:

  • Ready to Change (Petja Grafenauer, Jani Pirnat, Brigita Strnad, Vasja Nagy)
  • Our House Is A House that moves (Irena Čerčnik, Mojca Puncer, Andreja Milošič, Eugen Vodopivec Borkovsky)

Razstava: Med ognjem in umetnostjo (Galerija Škuc, 23. 6.−24. 7. 2004)
Umetniki: Marina Abramović in Ulay, John Baldessari, Borut Hlupič, Željko Jerman

Arhivske strani Leto 1−Leto 9 (od 1996 do 2005/06)


Svet umetnosti, 6. letnik: 2002/03 LETO 6: 2002/03
Vodja: Saša Glavan
Asistent: Jani Pirnat
.
Tečaj za kustose
Mentorja: Miran Mohar, Gregor Podnar
Udeleženci:Mara Ambrožič, Nina Gregorič, Tolja Kanduč, Tomaž Kučer, Marko Pak, Luka Sinković
.
Študijske ekskurzije:

  • Dunaj (27.–30. 3. 2003); avtor programa: Schnittpunkt (Christine Haupt-Stummer)
  • Zagreb (21.–23. 5. 2003); avtorice programa: WHW (Ivet Čurlin, Ana Dević, Nataša Ilić, Sabina Sabolović)

Serija predavanj Strategije predstavljanja III:

  • David Dronet: Multimedijski kulturni center Station Mir
  • Daniel Jewesbury: Skopo
  • Moreno Miorelli in Donatella Ruttar: Postaja Topolove
  • Tadej Pogačar: This Is What You Want … This Is What You Get
  • Nevenka Šivavec: O privlačnosti lokalnega
  • Skupina Škart (Djordje Balzamović – Žole): Pesme koje su pobegle

Razstavi: Fade in / Fade out (Galerija Kapelica, 7.−24. 7. 2003; Mestna Galerija Labin, Hrvaška, 10.–31. 10. 2003)
Umetniki: Vadim Fiškin, Alen Floričić, Sašo Vrabič

Arhivske strani Leto 1−Leto 9 (od 1996 do 2005/06)


Svet umetnosti, 5. letnik: 2001/02 LETO 5: 2001/02
Vodja: Saša Glavan
.
Tečaj za kustose
Mentorji: Gregor Podnar, Tadej Pogačar
Udeleženci: Dušan Dovč, Jasna Jakšić, Jani Pirnat, Anton Starc, Maša Tomadini, Jadranka Veljič, Jaka Železnikar
.
Študijske ekskurzije:

  • Dunaj (21.–24. 2. 2002); avtor programa: Institut für Kulturwissenschaft (Christine Haupt-Stummer)
  • Zagreb (27. 3.–1. 4. 2002); avtorice programa: WHW (Ana Dević, Nataša Ilić, Sabina Sabolović)

Serija predavanj Strategije predstavljanja II:

  • Boris Buden: Z umetnostjo do starih porazov. Avstrijski primer
  • Douglas Davis: Umetniško delo v dobi digitalne reprodukcije
  • Charles Esche: Forum možnosti – institucionalna sprememba in skromni predlogi
  • Ivana Keser: Avtorski časopis. Svoboda dezinformacije
  • Jurij Krpan: Primer Kapelica
  • Viktor Misiano: Strategije razstavljanja od modernizacije proti demodernizaciji
  • WHW (Ana Dević, Nataša Ilić, Sabina Sabolović): Med neodvisnostjo in mamljivostjo institucionalizacije

Delavnici o umetniškem in kritiškem ustvarjanju:

  • Ivana Keser: Sodobna skupnost
  • Miško Šuvaković: Teorija kritike. Strategije in taktike kritičnega pisanja

Razstava: Camera Lucida (Galerija Škuc, 20. 6.−14. 7. 2002)
Umetniki: Borislav Benažić, Uršula Berlot, Ivan Marušić Klif, Antun Motika, Goran Petercol, Dušan Tršar, Mirjana Vodopija, Tao G. Vrhovec Sambolec

Arhivske strani Leto 1−Leto 9 (od 1996 do 2005/06)


Svet umetnosti, 4. letnik: 2000/01 LETO 4: 2000/01
Vodja: Saša Glavan
.
Tečaj za kustose
Mentorji: Gregor Podnar, Lilijana Stepančič, Igor Zabel
Udeleženci: Alenka Gregorič, Pavla Jarc, Sandra Sajovic, Meta Trampuš, Sonja Zavrtanik, Simona Zorko
.
Okrogli mizi:

  • Umetnost in aktivizem
    Moderatorki: Sandra Sajovic, Meta Trampuš
    Sodelujoči: Marko Peljhan, Igor Zabel, Miha Zadnikar
  • Prostori kulture: Metelkova mesto in umetniške akademije
    Moderator: Bogdan Lešnik
    Sodelujoči: Bratko Bibič, Roman Lavtar, Elena Pečarič, Tomaž Trplan, Meta Hočevar, Bogoslav Kalaš

Študijske ekskurzije:

  • Beograd: 27. 3.–1. 4. 2001; avtorji programa: SCCA−Beograd (Branislav Dimitrijević), SCCA−Ljubljana (Saša Nabergoj), WHW
  • Dunaj: 1.–4. 3. 2001; avtor programa: Institut für Kulturwissenschaft (Christine Haupt-Stummer)

Serija predavanj Strategije predstavljanja I:

  • Clémentine Deliss: Metronom. Kuratorska praksa in raziskovanje versus razstave
  • Branislav Dimitrijević: Veliki kompromis. O uporabi političnih referenc v srbski umetnosti devetdesetih let 20. stoletja in njenem zgodovinskem ozadju
  • Marion von Osten, Peter Spillman, Susanna Perin: Eurovision 2000
  • Mike Hentz: Prevod
  • Marko Košnik: Abstrakcija in akcija
  • Oliver Marchart: Politične strategije kot umetniške strategije. Raba multiplih imen
  • Olesya Turkina: Peterburški neoakademizem. Preporod Velike zgodbe
  • Miha Zadnikar: Restrukturacija subkulture

Delavnica o umetniškem ustvarjanju:

  • Charles Harrison, Patrizia Evans (Indeksikacija)

Razstava: Medij je orožje, vzemi ga v roke! (Galerija Škuc, 27. 6.−22. 7. 2001)
Umetniki: etoy, Institute for Applied Autonomy, Monochrom, Marko Peljhan, Pholks & more, ®tmark, Brian Springer

Arhivske strani Leto 1−Leto 9 (od 1996 do 2005/06)


Svet umetnosti, 3. letnik: 1999 LETO 3: 1999
Vodja: Saša Glavan
.
Tečaj za kustose
Mentorji: Alenka Pirman, Lilijana Stepančič, Igor Zabel
Udeleženci: Katja Ceglar, Tanja Čajavec, Viktor Rebernak, Barbara Savenc, Polona Tratnik
.
Študijske ekskurzije:

  • Sarajevo: 17.–20. 3. 1999; avtor programa: SCCA−Sarajevo (Lejla Hodžić)
  • Dunaj: 20.–23. 5. 1999; avtor programa: Institut für Kulturwissenschaft (Christine Haupt-Stummer)
  • Poljska: 6.–12. 9. 1999; avtor programa: Stefan Batory Foundation Poland (Marek Tuszynski)

Serija predavanj Geopolitika in umetnost:

  • Jaroslav Andel: Spreminjujoča se stališča umetnosti. Primer Češkoslovaške/Češke
  • Cǎlin Dan: Geografija pogube. Ocena možnosti
  • Charles Harrison: Nekompetentnost in njene prednosti
  • Edi Muka: Permanentna nestabilnost
  • Marko Peljhan: Strategije minimalnega odpora – analiza taktičnega delovanja v družbi kontrole
  • Dušan Rutar: Digitalna estetika, globalne podobe in etika novega urbanizma
  • IRWIN: Vzhodni modernizem – tri razstave, trije projekti, štiri knjige

Razstava: Obiskovalci / Posjetioci (Galerija Škuc, 7.–28. 10. 1999)
Umetniki: Maja Bajević, Šejla Kamerić, Edin Numankadić, Sead Salihović, Alma Suljević, Nebojša Šerić Šoba in video produkcija SAGA & SCCA-Sarajevo (Nedžad Begović, Zlatko Lavantić, Miroslav Benković, Srđan Vuletić, Pjer Žalica, Vuk Janjić, Antonije Žalica, Zoja Bajbutović, Dejan Ćorić, Zlatan Filipović, Smail Kapetanović, Lejla Porobić, Alma Suljević, Nebojša Šerić Šoba, Muhidin Tvico, Dejan Vekić, Enes Zlatar, Jasmila Žbanić)

Arhivske strani Leto 1−Leto 9 (od 1996 do 2005/06)


Svet umetnosti, 2. letnik: 1997/98 LETO 2: 1997/1998
Vodja: Saša Glavan
.
Tečaj za kustose
Mentorji: Alenka Pirman, Lilijana Stepančič, Igor Zabel
Mentorici slovaških udeležencev: Maria Hlavajová, Jana Oravcová
Mentorica hrvaških udeležencev: Branka Stipančić
Udeleženci: Urška Jurman, Dunja Kukovec, Nataša Petrešin, Bojana Piškur, Metka Vrečar, Božidar Zrinski (Slovenija) / Katarina Benová, Juraj Carny, Slavka Doricová, Petra Hanaková, Sandra Kusa, Henrieta Mackovjaková, Sandra Sarkanyová (Slovaška) / Darija Alujević, Nina Butić, Ana Dević, Darija Dragojević, Jasminka Franić, Petra Golušić, Marina Kordić, Dalibor Prancević, Ana Tuk (Hrvaška)
.
Modul o praktičnih delih kustosa:
(Enak modul se je z nekaterimi manjšimi spremembami pripravil v vsakem letniku.)

  • Metka Dariš: Katalog. Pogled oblikovalca
  • Jana Intihar Ferjan: Dokumentacija
  • Bojana Leskovar: Odnosi z javnostmi
  • Branka Stipančić: Katalog. Pogled urednika
  • Nives Zalokar: Postavljanje razstav

Študijske ekskurzije:

  • Bratislava: 16.–18. 4. 1998; avtor programa: SCCA−Bratislava (Maria Hlavajová, Jana Oravcová)
  • Dunaj: 21.–24. 5. 1998; avtor programa: Institut fűr Kulturwissenschaft (Christine Haupt-Stummer)
  • Zagreb, Dubrovnik: 10.–15. 6. 1998; avtor programa: SCCA−Zagreb (Branka Stipančić)

Serija predavanj Teorije razstavljanja:

  • Konstantin Akinsha: Neuradna umetnost
  • Stephen Bann: Razstavljanje skozi čas
  • Ute Meta Bauer: Do-It-Yourself. Razstave umetnikov 20. stoletja
  • Vuk Ćosić: Net.art. tekst
  • Tadej Pogačar: P.A.R.A.S.I.T.E. Muzej sodobne umetnosti in Novi parazitizem
  • Igor Zabel: Razstavne strategije v devetdesetih
  • Nadja Zgonik: O vlogi ukvarjanja z nacionalno identiteto v teorijah razstavljanja na Slovenskem. Zgodovinski pregled

Razstava: Ko umetnost nabija (Galerija Škuc, 8.−29. 10. 1998)
Umetniki: Goran Bertok, Rajko Bizjak, Vuk Ćosić, Darij Kreuh, Jurij Perpar, Marija Mojca Pungerčar, Teeny, Brane Zorman
Razstavni katalog: Ko umetnost nabija

Arhivske strani Leto 1−Leto 9 (od 1996 do 2005/06)


Svet umetnosti, 1. letnik: 1996/97

This Art is Recycled

LETO 1: 1996/97
Vodja: Alenka Pirman
Asistentka: Saša Glavan
.
Tečaj za kustose
Mentorici: Alenka Pirman, Lilijana Stepančič
Vodje delavnic: László Beke, Patricia Evans, Charles Harrison, Jana Intihar Ferjan, Branka Stipančić, Igor Zabel
Udeleženci: Daša Dekleva, Marko Germovšek, Iztok Hotko, Polona Hribovšek, Ljubica Klančar, Vasja Nagy, Sabina Salamon, Barbara Sterle, Igor Španjol, Nataša Tajnik, Katja Žlajpah
.
Serija predavanj Konceptualna umetnost 60-ih in 70-ih let:

  • László Beke: Nekaj značilnosti konceptualne umetnosti v Vzhodni Evropi
  • Antje von Graevenitz: Umetnikova osebnost kot sredstvo konceptualne umetnosti v Nemčiji
  • Charles Harrison: Konceptualna umetnost in problem predstavitve
  • Lilijana Stepančič: Body art in OHO
  • Branka Stipančić: Radikalna umetnost na Hrvaškem 1959–1975
  • Miško Šuvaković: Konceptualna umetnost v Srbiji
  • Igor Zabel: Načeli serije in programa v ohojevski umetnosti

Delavnice:

  • Igor Zabel: Historična razstava konceptualističnih del
  • Jana Intihar Ferjan: 1968 – Zbiranje in vrednotenje bibliografskih podatkov
  • Charles Harrison in Patricia A. Evans: Umetniško delo in umetniški objekt
  • Branka Stipančić: Urejanje razstavnih katalogov

Razstava: This Art is Recycled (Galerija Škuc, 9.−29. 10. 1997)
Umetniki: Sanja Grcić, Kapetan Hysteria (Aleš Hvasti, Uroš Korenčan), Irwin, Marko A. Kovačič, Tanja Lažetić, Metelkova (Matej Bizovičar, Boštjan Drinovec, Luka Drinovec, Goran Medjugorac, Robert Ograjenšek, Andreja Suhadolčan, Nataša Tajnik, Urša Toman), Primož Pugelj, Rene Rusjan, Apolonija Šušteršič, Dušan Šuštaršič, Matej Andraž Vogrinčič

Arhivske strani Leto 1−Leto 9 (od 1996 do 2005/06)